قلب

قلب

آیا می دانید:

در انسان ،پاره گوشتی است که اگر سالم باشد، همه بدن به سلامت آن، سالم است و اگر گرفتار باشد، همه بدن به بیماری آن، بیمار است .بله درست حدس زدید، آن قلب انسان است.


قلب به شکل دانه صنوبر است؛ زیرا وارونه است و یک سر قلب، باریک قرار داده شده است تا به لابه لای ریه برود و با سردی آن ، خودش را خنک کند، مبادا مغز از گرمای آن بسوزد.

توصیف قلب:

در آن سوراخ هایی است ، سو داده شده به سمت سوراخ هایی که در ریه است و به همین هاست که قلب را خنک می کند، به گونه ای که اگر این سوراخ ها با همدیگر تفاوت می یافتند و روبه روی هم نبودند خنکا به قلب نمی رسید و انسان می مرد.

بافت قلب از چند نوع سلول تشکیل می شود؛ این سلول ها با یکدیگر انقباض سازمان یافته قلب را تولید می کند. قلب از چهار حفره، دو دهلیز و دو بطن تشکیل می شود که دو پمپ مجزا را ایجاد می کنند.

گاهی قلب در اثر خبرهای ناگهانی یا هول و ترس یا صداهای وحشتناک ضعیف می گردد. گاهی هم در اثر میل نمودن ترشی جات زیاد مخصوصاً بانوان باردار در موقع حاملگی و ویار که بیشتر میل به خوردن آن دارند و در خوردن ترشی افراط می نمایند. غافل از اینکه پس از زایمان به ضعف قلب شدید مبتلا و عارضه ضعف و ناتوانی تا مدت ها از بدن آنان دفع و رفع نخواهد شد. این نوع ضعف قلب ها بسیار بسیار در عموم مردم فراوان است و همه به یک نوع آن گرفتار می باشند.

تصویر سه بعدی ضربان قلب تهیه شده

توسط دستگاه اولترا سونوگرافی

مهم ترین عوامل بیماری زای قلبی :

1.   چربی خون بالا

2.   سیگار کشیدن

3.   فشار خون بالا

4.   قند خون

5.   وزن اضافی

6.   اسید اورید.

شانس سکته قلبی در شخصی که 2 یا 3 عامل فوق را دارد نه تنها 2 تا 3 برابر معمول افزایش می یابد بلکه اضافه شدن هر فاکتور باعث بالا رفتن فزاینده بیماری می گردد.

راه های پیشگیری و درمان بیماری های قلبی

1-          یکی از بهترین راه ها برای درمان بیماری های قلبی حجامت کردن است بله حجامت کردن باعث خارج شدن سموم از بدن می شود که همین امر خود به قوت قلب می افزاید . نکته قابل اهمیت تر اینکه افرادی که به حجامت کردن عادت دارند و در طول زندگی این عمل پسندیده را انجام میدهند از هرگونه سکته درامان هستند .

2-         ورزش برای سلامتی قلب:

دیگر راه سلامتی قلب پیاده روی است و به کسانی که سابقه ی ناراحتی قلبی دارند توصیه می گردد روزانه 10 تا 15 دقیقه در هوای تازه پیاده روی کنند. شنا از ورزش های مطلوب برای سلامتی قلب است. ولی اگر فرد دچار بیماری قلبی است بهتر آن که با شخص دیگری شنا کند و در انجام هر نوع ورزشی خود را زیاد خسته نکند. به محض اینکه خسته شدید دست از فعالیت ورزشی بکشید.

3-         خواص میوه ها و خوراکی ها در سلامت قلب:

سیب:اگر شما می دانستید که در سیب چه خواصی نهفته است ، بیمارانتان را جز به آن درمان نمی کردید. بدانید که سیب ،به ویژه ،سودمند ترین چیز برای قلب و مایه ی شست و شوی آن است.

عسل : از  قلب مراقب میکند وسردی سینه را ازبین میبرد  

پیاز: از سکته قلبی و مغزی جلوگیری می کند .

 

انار . عسل .  گلابی . انجیر . روزه .  به . کشمش . پسته

/ 0 نظر / 27 بازدید